fbpx

Jak wykorzystać potencjał TikToka w biznesie?

24 listopada 2020 | Mateusz Luptowski

TikTok już dawno przestał być „nowinką”, świeżą platformą będącą swego rodzaju ciekawostką dla różnych branż i sposobem na urozmaicenie komunikacji marki. Obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się aplikacji, która każdego dnia skutecznie przyciąga przed ekrany telefonów coraz większą liczbę odbiorców. Według danych udostępnionych przez firmę Statista, specjalizującej się w danych rynkowych i konsumenckich, w 2020 roku w ciągu minuty aplikacja pobierana jest średnio 2704 razy.

Ogromny potencjał jest już nam znany. Jak więc teraz możemy go wykorzystać? Czy faktycznie każda marka jest w stanie znaleźć swoje miejsce na platformie zdominowanej przez generację Z? Jakie działania podjąć, aby komunikacja w tym medium społecznościowym była skuteczna? Dziś poruszymy wszystkie kwestie aplikacji TikTok dla biznesu.

TikTok dla firm – dlaczego warto tam być?

TikTok jest miejscem, gdzie na bok odrzucamy wymuskane filtry upiększające, posiłki, które zawsze wyglądają pięknie i idealne sylwetki. To platforma, gdzie generacja Z czuje się jak ryba w wodzie, stawiając przede wszystkim na autentyczność i rozrywkę. Materiał wideo na TikToka może dodać każdy. Wystarczy włączyć kamerę, z interfejsu aplikacji wybrać odpowiednie opcje, a w łatwy, intuicyjny sposób skonstruujemy angażującą treść.

Mimo że w aplikacji dominuje generacja Z i młodzi millenialsi, to jednak obecność starszych użytkowników wcale nie jest tak rzadko spotykana. Spory ich odsetek stanowią grupy do 35 roku życia, którzy nie pozostają wyłącznie biernymi obserwatorami, a sami tworzą własny content.

W związku z wcześniej wspomnianą autentycznością, niewątpliwą zaletą obecności marki na TikToku są bardzo niskie koszty wejścia. Tworząc treści na tę platformę, możemy zapomnieć o wysokobudżetowych produkcjach, ponieważ takie zwyczajnie się nie przyjmą, a w najlepszym wypadku wygenerują niskie zaangażowanie wśród społeczności. Forma materiału zawsze powinna być szyta na miarę danej aplikacji, więc w przypadku TikToka najlepiej sprawdzi się content nagrywany smartfonem. Oczywiście wertykalnie!

TikTokiem warto zainteresować się jednak przede wszystkim ze względu na jego dynamiczny rozwój, a także na dopasowanie do obecnych czasów. Współcześnie, gdy w pandemicznej codzienności nastroje są raczej dekadenckie, TikTok pozwala odbiorcom odciąć się od rzeczywistości, na chwilę przenieść się do innego świata, w którym dominuje kreatywność użytkowników, humor i bezpretensjonalna rozrywka.

jak działa tik tok

Jak działa algorytm na TikToku – jak się wybić?

Na wstępie już zaznaczymy, że algorytmy żadnej aplikacji nie są znane szerszej publiczności. To, jakie treści ukazują się użytkownikom zależy od ogromu różnych czynników, o których wiedzą jedynie twórcy danej platformy. Niemniej jednak, tak ogromne ilości publikowanej treści pozwoliły na odnotowanie pewnych zależności.

Na to, czy dany materiał wyświetli się szerszemu gronu użytkowników może wpływać między innymi czas wyświetlenia danego filmu, liczba ponownego odtworzenia przez użytkownika czy komentarze do wideo.

Mimo że same treści są bardzo krótkie (średnio trwają one kilkanaście sekund), to tak naprawdę pierwsze 3 sekundy już decydują o tym, czy użytkownik obejrzy w całości dany film. Nie zapominajmy, że generacja Z jest bardzo niecierpliwa – gotowych rozwiązań oczekuje na już i nie ma litości dla treści, które niepotrzebnie absorbują jej uwagę. Dlatego też materiał powinien być angażujący i interesujący już od pierwszych sekund.

Tworząc treści na TikToka, warto również zadbać o element zaskoczenia czy niespodziewany zwrot akcji, dzięki któremu użytkownik chętniej ponownie zobaczy dany materiał, by móc odtworzyć niecodzienny przebieg wydarzeń.

co daje tik tok

Czy TikTok jest odpowiednim miejscem dla każdej branży?

Planując obecność marki na TikToku, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim demografię użytkowników, którzy korzystają z tej aplikacji, ale też charakter publikowanych treści. Mylne jest jednak założenie, że branże oferujące „poważniejsze” produkty/usługi nie znajdą tam swojego miejsca.

Mogłoby się wydawać, że prawnicy, cukiernie, agencje rządowe czy popularne czasopisma informacyjne nie zyskają sympatii wśród odbiorców na TikToku. Nie zapominajmy jednak, że w obrębie tej platformy nawet te najbardziej poważne marki wychodzą spoza swych ram, przedstawiając się publiczności z tej nieco swobodniejszej, luźniejszej strony.

W związku z tym na TikToku spotkamy cenionego prawnika, który w humorystyczny sposób przedstawia codzienne życie, popularny amerykański dziennik publikujący newsy w formie zabawnych scenek czy agencję rządową, której content zdominował uroczy psiak. Obecność marki na TikToku może ograniczać wyłącznie jej wyobraźnia.

tik tok pomysły

Co publikować na TikToku – pomysły na materiały  

Teorię już znamy. Co w takim razie, jako marka, możemy publikować na TikToku?

TikTok jest kanałem krótkich, szybkich treści, służących przede wszystkim rozrywce. To nie lifestyle, wiedza ekspercka, a głównie humorystyczne filmy trafiają w serca szerokiego grona odbiorców. Dlatego tak ważne jest, aby aktywnie reagować na panujące trendy, zwłaszcza że na TikToku trwają one bardzo krótko. Mowa tu o różnego rodzaju challenge’ach, popularnych w danym momencie podkładach muzycznych czy głosowych.

Oprócz nawiązywania do treści aktualnie popularnych, oczywiście należy tworzyć również własny, autorski content. Co warto pokazać społeczności na TikToku?

Pamiętaj o tym, by wpleść humorystyczne wstawki tam, gdzie jest to możliwe. Na TikToku obowiązuje bardzo luźna komunikacja, więc jeśli dzielisz się wartościowymi treściami, poradami, to zadbaj o jak najbardziej swobodną formę. Po solidną dawkę wiedzy czy eksperckie prezentacje użytkownicy odwiedzają inne platformy społecznościowe – na TikToku z kolei dominuje autentyczność, otwartość i swoboda. Łącząc te cechy w sposób nienachalny, masz szansę zyskać uwagę odbiorców jednego z najdynamiczniej rozwijających się kanałów społecznościowych.


Wróć na bloga