fbpx

Stories w mediach społecznościowych. Wykorzystaj potencjał relacji w swoim biznesie.

17 grudnia 2020 | Mateusz Luptowski

Instagram Stories, facebookowe relacje, Fleets na Twitterze… Ciężko wymienić medium społecznościowe, które nie oferuje jeszcze formatu krótkich, efemerycznych treści. Za tym, że relacje dostępne są już praktycznie wszędzie przemawia bardzo solidny argument – użytkownicy je kochają. Dlaczego? A to za sprawą autentyczności, jaka wybrzmiewa w tego typu materiałach.

Stories zmieniło podejście wielu biznesów do tematu tworzenia treści. Nie potrzebujemy już dużych nakładów finansowych, by atrakcyjnie przedstawić ofertę marki. Wystarczy wyjąć z kieszeni smartfon, nagrać kilka ujęć, a poziom zaangażowania odbiorców na tak skonstruowaną treść może okazać się wyższy od „tradycyjnych” postów na profilu.

Jeśli więc w dalszym ciągu nie wdrożyłeś Stories do swojej komunikacji, to już tak naprawdę ostatni dzwonek, by to uczynić. Relacje zyskują na popularności już od jakiegoś czasu, jednak wybuch pandemii i jego konsekwencje (m.in. lockdown, przeniesienie większości codziennych czynności do Internetu) jeszcze silniej wpłynęły na oglądalność tego formatu.

Omawiając potencjał Stories, skupimy się głównie na formacie dostępnym na Instagramie. W tej aplikacji relacje mają najwyższą oglądalność i najbardziej rozbudowane opcje, jednak schemat postępowania w każdej platformie jest bardzo podobny. Na potrzeby niniejszego artykułu zamiennie będziemy stosować określeń „Stories” oraz „relacje”, lecz miej na uwadze, iż odnosimy się do formatu ulotnych treści ogółem – niezależnie od tego, jak nazywają je poszczególne serwisy społecznościowe.

relacje na facebooku fleets na twitterze

 

Stories/relacje – dlaczego warto wykorzystać ten format w biznesie?

To, że Stories kochają wszyscy, już wiemy. Jakie jeszcze korzyści może przynieść Twojemu biznesowi wykorzystanie tego formatu?

Stories generują znacznie wyższy poziom zaangażowania od treści publikowanych na profilu w tradycyjnej formie. Przekłada się to na szereg różnych interakcji użytkowników z marką, m.in. na odpowiedzi do publikowanych relacji. Na każdą relację odbiorca może bezpośrednio odpowiedzieć w aplikacji, przenosząc się do funkcji czatu z marką. Buduje to pewne poczucie intymności, gdyż wiadomość trafia do tzw. „szufladki”, nie pojawiając się w żadnym publicznym miejscu. Jest to o tyle korzystniejsze dla danego przedsiębiorstwa, gdyż w ten sposób może zyskać cenny feedback w związku z jego ofertą. Stories w odbiorze użytkowników wydają się być bardziej osobistym kanałem komunikacji z marką, co pozwala na większą szczerość czy bezpośredniość z ich strony.

Druga kwestia – Stories są znacznie łatwiejsze i szybsze do przygotowania od standardowych postów na profilu. Nie muszą być spójne kolorystycznie, niekonieczne są idealne kadry czy dopracowane tło.  To sprawia, że w publikowanych materiałach możemy sobie pozwolić na większą swobodę. Taka autentyczność po pierwsze zwiększa poziom zaangażowania, a po drugie najczęściej związana jest ze znacznie niższymi nakładami finansowymi, niż miałoby to miejsce np. w przypadku produkcji filmu na YouTube.

Relacje są również idealnym kanałem do ponownego wykorzystywania materiałów związanych z marką – zarówno jeśli mowa o treściach stworzonych przez klientów przedsiębiorstwa (np. zdjęcia z oznaczeniem marki), jak i starszych, lecz wciąż aktualnych postach z profilu.

Podsumowując, najistotniejszą korzyścią z wykorzystania relacji w biznesie jest poziom zaangażowania, jaki są w stanie wygenerować. Pamiętaj, że obecnie użytkownicy znacznie częściej sprawdzają nowości publikowane na Stories, niż przeglądają „tradycyjny” wertykalny feed. Efekt takiego zachowania może owocować w dwojaki sposób. Ze Stories nierzadko użytkownicy przechodzą na profil marki, a pojawiając się już na profilu z innego źródła ruchu, chętnie sprawdzają najnowsze publikacje na Stories.

instagram stories dla biznesu

 

Co, w jaki sposób i jak często publikować na Stories jako marka

Tworząc treści na Stories, marka nieustannie powinna mieć z tyłu głowy, że użytkownicy w tym kanale pragną zobaczyć jej „prawdziwą twarz” – bez żadnych upiększeń. Treści nie muszą, a nawet nie powinny być perfekcyjne.

Pokaż więc swoje produkty w innym świetle od tego, jakie było znane dotychczas. Zamiast sprzedażowo, opowiedz o swojej ofercie w sposób edukacyjny. Wskaż, jak aplikować dany produkt, z jakich składników jest wykonany, jakie są efekty jego użytkowania. Pamiętaj, że często najbardziej atrakcyjne w odbiorze są realne prezentacje produktu, np. aplikacja kosmetyku na modelce.

Oprócz finalnego produktu, warto też przedstawić jego zaplecze produkcyjne. Pokaż, co jest konieczne do tego, by powstał dany towar. Uchyl rąbka tajemnicy z przestrzeni pracowniczej – podziel się migawkami z biura czy życia Twoich pracowników. Z kolei działając w branży usługowej, świetnym pomysłem będzie prezentacja projektu, nad którym Twój zespół pracował od wielu miesięcy.

Chcesz się podzielić swoją historią? Przedstaw początki biznesu, a nawet błędy czy porażki. Pokaż, że za Twoją marką stoją prawdziwi ludzie, którzy nie są z góry skazani na sukces. Opowiedz swoim odbiorcom, jaką lekcję wyniosłeś z tej historii i w jaki sposób wpłynęło to na Twój biznes.

Wykorzystuj dodatkowe opcje w aplikacji – ankiety, czaty, naklejki, gify. To za ich sprawą jesteś w stanie wygenerować dodatkowe interakcje z Twoimi odbiorcami, jednocześnie poznając ich punkt widzenia oraz potrzeby. Dodawaj hashtagi, lokalizacje, efekty AR, popularne filtry – nie tylko, by zwiększyć swoją widoczność w platformie, ale też wpasować się w specyfikę publikacji.

Jak często publikować na Stories? Najlepiej codziennie. Jako że jest to kanał niewymagający aż tak wiele uwagi, często wystarczy kilka sekund, by dodać krótki materiał zza kulis. Treści w tym kanale konsumowane są bardzo szybko i powierzchownie, więc aby zostać zauważonym, konieczna jest regularność.

instagram stories relacje pomysly

 

Trendy i zmiany w formie konsumpcji treści

Krótkie treści zdominowały media społecznościowe i wszystko wskazuje na to, że będą rozwijać się jeszcze intensywniej. Uwaga użytkownika jest coraz bardziej rozproszona, a sam traci zainteresowanie materiałem znacznie szybciej. To do marek więc należy bieżące dostosowywanie komunikacji do obecnych realiów.

Tworząc materiały na Stories, warto mieć na oku również TikToka oraz Reels. Fenomen TikToka sprawił, że w jego ślady niedługo później poszedł również Instagram, przedstawiając użytkownikom bardzo podobny format.

Tak się składa, że niedawno stworzyliśmy bardzo obszerny artykuł właśnie na temat wykorzystania TikToka w biznesie. Jeśli jako marka rozważasz swoją obecność w tym medium społecznościowym, gorąco zachęcamy się do zapoznania się z tym wpisem.

Rzeczywistość nie pozostawia nam żadnych złudzeń – obecność na Stories jest teraz koniecznością. Jeżeli chcesz zbudować więź ze swoimi odbiorcami, nie polegaj wyłącznie na tradycyjnym formacie postów. Przełam swoje obawy, wyjmij telefon i zacznij publikować.


Wróć na bloga